SBR20LUU Bearing Blocks, 2Pcs 20mm Open Long Sliding Ball Bearing Block for SBR20 Linear Motion Shaft Guides Slide Rails as CNC Linear Rail Kit
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
12
quantity
Product details
Category
Brand: CoavooModel: SBR20LUUFor linear motion shaft guide rails diameter: 20mm 0.79inchThe built-in material: Bearing SteelThe external material: Aluminum AlloyThis package includes:2pcs SBR20LUU Long Open Ball Bearing Slider BlocksFeature & Application:- Working with SBR series linear rails, the sliding blocks cooperatively with rails, smooth sliding provided by inside linear ball bearing.- The linear rails kit apply for various kinds of automated machines and equipment, can help build economical cnc linear guiding system. - We are a seller focusing on accessories, products and solutions in the field of transmission. If you have customized and mass demand, please contact us and we will give you one more choice
  • 2 Pack 20mm 0.79inch SBR20 LUU ball long bearings sliding blocks, made of aluminum alloy and bearing steel, heavy duty and sturdy
  • Easy assembly, high precision, super smooth sliding, silent operation
  • SBR20 LUU blocks with 20mm linear bearing rails can be used as linear bearing and rail kits for linear motion
  • The screws holes on the bearing sliding block is M6 x 12mm. Besides this kind of long bearing slider block, we have 4 other kinds of, you can see the pic