flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
21
quantity
Product details
Category
Listen Technologies LT-800-072-01-D Stationary RF Transmitter with Dante Adapter Enabled; LCD Display for Quick Channel, Programming, and Channel Lock; Balanced and Unbalanced Audio Inputs Offering outstanding audio clarity and 57 selectable channels, the LT-800 is a perfect RF transmitter choice for a wide range of applications and is Dante compatible through the use of the LA-465 Dante adapter. Dante input or universal analog inputs allow for the use of nearly any audio source including mixers, microphones, MP3 players, and more. The LT-800 broadcasts strong, reliable audio to both belt pack receivers and stationary receivers, ideal for providing listeners with the best possible assistive listening experience Key Features: - Look & Listen (TM) LCD display for quick channel, programming, and channel lock status information - Balanced and unbalanced audio inputs allow for use with any audio source - Built-in auto processor optimizes audio (voice or music) prior to transmission - Dante Adapter enabled - Package includes: One (1) LT-800 Stationary RF Transmitter (72 MHz), One (1) LA-465 Dante 1 Channel Output XLR Adapter (POE required), One (1) LA-207 Power Supply for LT-800, One (1) Line Cord, One (1) Quick reference card - Works with any audio source on the market - 57 available, selectable channels - VU level meter and test tone for simple installation and set up Specifications: - Power Supply Input: 100-240 VAC, 50-60 Hz, 0.4 A - Power Supply Output: 12 VDC, 1.3 A, 15.6 W - Compliance: UL, CE, GS, TÜV, RoHS - Dimensions (WxHxD): 8.5 x 1.75 x 9.13 inches - Weight: 6 pounds
  • Balanced and unbalanced audio inputs allow for use with any audio source
  • Built-in auto processor optimizes audio (voice or music) prior to transmission
  • Dante Adapter enabled
  • Package includes: One (1) LT-800 Stationary RF Transmitter (72 MHz), One (1) LA-465 Dante 1 Channel Output XLR Adapter (POE required), One (1) LA-207 Power Supply for LT-800, One (1) Line Cord, One (1) Quick reference card